KNIŽNÍ NOVINKY A AKCE

 
 

Nakladatelství Ostrov nabízí unikátní bibliofilské vydání knihy Jaroslava Foglara

POD VLAJKOU DEVADESÁTKY

 
 

Touto knihou plníme po neuvěřitelných 65 letech přání Jaroslava Foglara, který chtěl k Vánocům roku 1947 vydat své dílo „Pod vlajkou Devadesátky“, což mělo být nově upravené vydání titulu „Pod junáckou vlajkou“. Na to mělo navázat první knižní vydání druhého dílu, tedy „Devadesátka pokračuje“, který byl v té době známý z aktuálního otiskování v časopisech Junák a Vpřed.

Okolnosti doby tehdy již byly vydávání Foglarových knih v lecčem nepříznivé. Tiskový papír byl v těch poválečných letech na příděl a navíc už mnoho rozhodujících pozic ve správním aparátu státu cíleně obsadili komunisté. Sám Foglar po počátečních peripetiích s možným vydáním této knihy upravil název tak, aby snáz prošel úředním „schvalovacím procesem“ a nejspíš aby se také lépe propojil s názvem druhého dílu. Sám se postaral rovněž o vznik nových ilustrací, pro jejichž provedení získal Bohumíra Čermáka. Bohužel se však vydání knihy v roce 1947 nepodařilo prosadit. Tím méně ovšem po komunistickém převratu, k němuž došlo zanedlouho, v únoru 1948, který znamenal i počátek občanského pronásledování J. Foglara a tabuizaci jeho díla.

Teprve před několika lety se foglarovskému badateli Luboši Trkovskému podařilo v Památníku národního písemnictví objevit dávné doklady o plánovaném vydání s bohatým počtem původních ilustrací.

Nakladatelství Ostrov uzavřelo příslušné smlouvy a připravilo unikátní sběratelské vydání v provedení podle někdejších „kobesovek“. Dílo vychází v období připomínky nedožitých 105. narozenin Jaroslava Foglara. Jeho součástí je rozsáhlý doslov s řadou dokumentů o zajímavých okolnostech, které původní Foglarův projekt provázely…

Pokračování textových a obrazových informací »

Rozvinout první sběratelský přebal »