VZPOMÍNKY A ŽIVOTNÍ PŘÍBĚHY

 
 

Obchodní podmínky a pravidla prodeje:

Nakladatelství Ostrov již zásilky na dobírku NEZASÍLÁ!
Výjimečně můžeme vyřídit objednávku na základě návazné e-mailové dohody, přičemž platbu je vždy nutné uskutečnit předem podle vystavené faktury.
Pokud jsou v nabídce, knihy z naší produkce si můžete objednat na dobírku u velkoobchodní distribuce KOSMAS na www.kosmas.cz

 
       
 

 

Druhé významně doplněné vydání ceněné knihy Jiřího Zachariáše o legendárním Jaroslavu Foglarovi.

Vydáno v malém nákladu, vytištěno celobarevně na křídovém papíru, pevná knižní vazba, 416 str.

 

 NOVINKA STOLETÝ HOCH OD BOBŘÍ ŘEKY nové, významně doplněné vydání
Nakladatelství Ostrov uvedlo v polovině května 2020 na trh nové, významně doplněné vydání ceněné knihy Jiřího Zachariáše Stoletý hoch od Bobří řeky o legendárním skautu, spisovateli a redaktoru Jaroslavu Foglarovi, které je dosud nejhlubším a nejrozsáhlejším zpracováním daného tématu (416 stran). Původně mělo dílo v roce 2019 v nákladu tisíc výtisků vydat nakl. Albatros, ale z tohoto projektu nakonec sešlo (již ohlášená cena 499 Kč). Nehledě na letošní obchodní rizika spojená s koronavirovou pandemií stanovilo Nakladatelství Ostrov cenu pro kamenná knihkupectví na pouhých 297 Kč (náklad osm set výtisků), neboť mu spolu s autorem nejde o zisk, ale o cenovou dostupnost knihy zejména aktivistům v dětských a mládežnických organizacích.

Svazek přináší řadu nových unikátních nebo opomíjených faktů ze života, díla a metod spisovatele včetně nově objevených neznámých či dosud nezařazených souvislostí. Výhodou autora (zakladatele již více než 50 let aktivního pražského skautského oddílu Pětka, signatáře Charty 77 a spoluzakladatele původně samizdatového časopisu ČIN) mimo jiné je, že s J. Foglarem dlouhodobě úzce spolupracoval při vedení jeho oddílu „Hoši od Bobří řeky“ a že díky tomu mohl čerpat z jeho osobních zápisníků i deníkových záznamů. Dílo doprovázejí desítky pozoruhodných dokumentů, kreseb a fotografií, včetně nově získaných snímků Foglarových utajovaných ženských lásek... Rozsáhlejší badatelské počiny jsou nově uvedeny jako nejednou značně obsáhlé odkazové poznámky. Vydání zakončuje zřejmě dosud nejrozsáhlejší orientační chronologický přehled Foglarova života a některých souvisejících událostí.

Dílo je k zakoupení výhodně se slevou skautům za 250 Kč ve skautské prodejně JUNshop, Haškova 7, Praha 7 – Letná (včetně možnosti výhodného doručení na adresu objednatele přes webové stránky obchod@junshop.cz), dále prostřednictvím Sdružení přátel J. Foglara za 250 Kč, za stejnou cenu od 25. 5. 2020 u obětavého Luboše Trkovského (restaurace Balarama, Orlická 9, Praha 3 - v ulici, kde sídlí Všeobecná zdravotní pojišťovna), nebo přes webové stránky knižního velkoobchodu Kosmas a v plné ceně také v některých knihkupectvích.
Nakladatelství Ostrov knihy nerozesílá.
Pevná knižní vazba, 416 stran na křídovém papíru, formát včetně desek 17 cm x 24,5 cm, cena v knihkupectvích 297 Kč vč. DPH. ISBN 978-80-86289-87-8.

 

 
       
 

 

 ROZEBRÁNO Pavel Vančata: Letec po hvězdách
(Válečný deník Jana Gellnera, legendy RAF a RCAF)
Ke čtenářům se ve světové premiéře(!) dostává unikátní válečný deník letce Jana Gellnera, zachycující období let 1940–1941, kdy působil nejprve jako výjimečně nadaný instruktor astronavigace a pak bojově létal jako respektovaný navigátor u 311. čs. bombardovací perutě RAF. Legendu z něj učinilo již jeho vedoucí postavení mezi navigátory kanadského královského letectva RCAF na počátku války a poté i v RAF, mimo jiné ve spojení s úspěšným útokem na německý křižník Prinz Eugen v roce 1941. Deník doplňuje podrobný životopis vycházející z dokumentů v českých, britských a kanadských archivech a proložený vzpomínkami pamětníků. V širším záběru tedy kniha zachycuje celý životní příběh Jana Gellnera, před 2. světovou válkou brněnského právníka a horolezce, za války navigátora a pilota kanadského královského letectva RCAF, bojujícího i v řadách britského RAF, v poválečných letech důstojníka RCAF a nakonec kanadského novináře a uznávaného vojenského komentátora. Publikaci ilustruje více než 170 dobových fotografií a dokumentů tištěných na křídovém papíru, z nichž většina je zveřejněna poprvé. Váz. 240 str. + 80 str. fotopřílohy, formát B5 - 17x24 cm.

Při samostatné dobírce SLEVA, celková cena dobírky 270 Kč. Při zaslání s jinou knihou podle obchodní nabídky uvedené v záhlaví webu Ostrov cena výtisku POUZE 149 KČ.

Objednat

 
       
 

 

 ROZEBRÁNO Hanuš Salz: LA AVIADORA – MŮJ SEN
(Neobyčejný životní příběh první české pilotky)
Dodnes málo známá, ale nesporně pozoruhodná životní cesta Boženy Laglerové vedla ve zvláštním napětí mezi uměním divadelní pěvkyně a nadšené letkyně. Pilotní průkaz získala již v roce 1911 jako první Češka a jako třináctá žena na světě! Její české prvenství umocňuje fakt, že další pilotku jsme měli až po sedmnácti letech. Její pilotní kariéru v Evropě i v zámoří včetně USA provázela řada velmi dramatických událostí, poznamenaných i haváriemi. Mimo jiné pomohla k proslulosti lehkého jednoplošníku Grade, který je předchůdcem dnešních ultralehkých letounů. Po návratu do vlasti dál žila a působila v Praze (především na Vinohradech, ve Vršovicích a Dejvicích). B. Laglerové se dostalo velkého uznání mnoha leteckých odborníků v době, kdy se svébytné postavení žen teprve začínalo těžce prosazovat. Navždy jí náleží místo mezi předními průkopníky českého letectví. Knihu doprovází rozsáhlá fotopříloha na křídovém papíru s mnoha unikátními fotografiemi a dokumenty.

Váz., formát A5, 249 Kč. SLEVA, při samostatném zaslání na dobírku cena jen 190 Kč. Při zaslání s jinou knihou dle výše uvedených pravidel POUZE 49 Kč!

Objednat

 
       
 

 

 ROZEBRÁNO František Fajtl: Z Donína do oblak
(Vzpomínky válečného letce od dětství k odboji)
Když generál F. Fajtl v roce 2004 přebíral na Pražském hradu Řád bílého lva, zaplněný Vladislavský sál za potlesku povstal. To se zde stává ojediněle. Jeho jméno se stalo symbolem vztahu veřejnosti k našim letcům bojujícím za druhé světové války zahraničí proti nepříteli. Nové doplněné vydání sugestivních a neokázale upřímných vzpomínek F. Fajtla znovu svědčí o mimořádné hloubce jeho lidství a skromnosti. Tisk na kříd. papíru, mnoho fotografií z celého autorova života.

Vázaná publikace v tuhých deskách. Při samostatné dobírce celková cena dobírky 250 Kč. Při zaslání s jinou knihou dle obchodní nabídky uvedené v záhlaví webu Ostrov cena výtisku POUZE 139 Kč.

Objednat

 
 

 

 

 
 

 

 ROZEBRÁNO Josef Havel: Nikdy se nevzdávat
Životní příběh generála v. v. Zdeňka Škarvady je svědectvím o neokázalém hrdinství československého pilota, který za druhé světové války létal u 310. čs. stíhací perutě RAF. S reálnou dramatičností i tragičností je také vylíčena „polská anabáze“ našich letců před a po vypuknutí války až po internaci v Sovětském svazu. Přesto dál chtěli bojovat a po dlouhém přesunu do Anglie konečně začali v RAF létat proti nepříteli. Ve vzduchu i na zemi jim v nejrůznějších podobách šla v patách smrt. Z. Škarvada byl při jedné z bojových akcí přinucen z poškozeného letounu seskočit padákem do moře a dostal se do německého zajetí. Prošel útrpně mnoha zajateckými lágry a ke konci války přežil i nepředstavitelně hrůzný pochod smrti. Po roce 1948 byl mezi těmi, kterým se komunistická diktatura odvděčila vyhozením z armády a občanským útiskem. Nikdy se však nevzdal a dál vitálně odolával osudu.

Váz., množství map a unikátních fotografií. Při samostatné dobírce SLEVA, celková cena dobírky 250 Kč. Při zaslání s jinou knihou dle obchodní nabídky uvedené v záhlaví webu Ostrov cena výtisku POUZE 149 Kč.

Objednat

 
 

 

 

 
 

 

 ROZEBRÁNO Filip Jánský: Vzpomínky nebeského jezdce
Nové doplněné vydání neobyčejně sugestivních vzpomínek válečného letce, později autora proslulé knihy Nebeští jezdci, podle níž byl natočen stejnojmenný proslulý film. Mezi našimi letci v řadách RAF za války byl palubní střelec Richard Husmann jedním z největších průšvihářů, byl však zároveň vůbec nejmladším z letců a patřil mezi nejodvážnější. Do armády dobrovolně vstoupil jako sedmnáctiletý, musel si přidat roky, aby ho přijali. Měl podivuhodně vyvinutý smysl předtuchy, takže nejednou pak neuposlechl rozkaz a s příslušným bombardovacím letounem neodletěl. Takový stroj vždy havaroval… Spolubojovníci ho měli rádi nejen pro jeho odvahu, ale i za projevované kamarádství, čestnost a hrdost. Sám dokonce nejednou létal na bojové operace proti všem předpisům „načerno“, navíc, říkal tomu „moje soukromá válka“. Na konci války letecky bojoval na východní frontě, kde utrpěl své druhé těžké zranění. Zůstal neobyčejně skromný a jen málokdo věděl, že se i v jiných svých literárních dílech skrývá za pseudonym Filip Jánský.

Váz., fotopříloha, 249 Kč. Při zaslání s jinou knihou dle výše uvedených pravidel POUZE 125 Kč!

Objednat

 
 

 

 

 
 

 

 ROZEBRÁNO František Fajtl: "Sestřelen"
Dotisk doplněného vydání první z mnoha proslulých knih generála Františka Fajtla, předního válečného stíhacího pilota, známého autora literatury faktu a leteckých memoárů. V tomto díle líčí svůj vlastní dramatický příběh, kdy se mu při bojích nad Francií podařilo přistát s těžce poškozeným spitfirem a za velkých strastí, pronásledován německou okupační mocí, postupně projít až do Španělska. Tam byl zatčen, internován v koncentračním táboře, ale nakonec se mu podařilo vrátit do Anglie a znovu bojově létat. Kniha vyšla v nové literární úpravě a je doplněna obohacenou fotografickou přílohou tištěnou na křídovém papíru.

Váz., 249 Kč. Samostatná dobírka 250 Kč. Při zaslání s jinou knihou dle výše uvedených pravidel POUZE 125 Kč!

Objednat

 
 

 

 

 
 

 

 ROZEBRÁNO František Fajtl: Generál nebe (Životní příběh čs. stíhacího esa Františka Peřiny)
Dotisk úspěšného doplněného vydání životního příběhu generála Peřiny, jednoho z nejúspěšnějších československých válečných stíhačů, a jeho manželky Anny. F. Peřina byl znám už před válkou jako mladý úspěšný pilot, který vlastnil i mezinárodní vavříny. Jeho dramatický osud začal útěkem z okupované vlasti. Bojově se proslavil ve Francii a poté v jednotkách britské RAF. Jeho manželka byla Němci v protektorátu uvězněna za odbojovou činnost a odsouzena k smrti. Zachránila se jen náhodou. Kniha vypráví také o útěku manželů Peřinových z Československa po roce 1948 a jejich náročném i pestrém životě v emigraci. Bohatá fotografická příloha tištěná na křídovém papíru. Váz., formát A5, 224 stran.

Při samostatném zaslání dobírka 250 Kč. Při zaslání s jinou knihou dle výše uvedených pravidel účtujeme tento titul POUZE 99 Kč.

Objednat

 
       
 

 

 ROZEBRÁNO Václav Kubec: Kde olivy dozrávají…
Znovu a znovu vychází najevo, že předváleční českoslovenští letci patřili k nejlepším na světě. Dokazuje to i příběh Jana Feráka, který se shodou náhod stal pilotem vládní republikánské armády ve španělské občanské válce a brzy vynikl jako letecké eso. Jeho vynikající zkušenosti však již později nemohly být využity, neboť v roce 1942 tragicky zahynul na cestě lodí do čs. jednotek RAF v Anglii. Sugestivní dramatická výpověď, kterou podle Ferákova osobního vyprávění skvěle napsal autor této knihy, náleží nejen v české literatuře faktu k výjimečným dílům o daném tématu. Knihu doplňuje fotopříloha. Váz., 198 Kč. Při samostatné dobírce celková cena dobírky 200 Kč. Při zaslání s jinou knihou dle obchodní nabídky uvedené v záhlaví webu Ostrov cena výtisku POUZE 49 Kč.

Objednat

 
   

 

 
   

 

 
 

 

 ROZEBRÁNO Antonín Benčík – Karel Richter: Vražda jménem republiky
(Tragický osud generála Heliodora Píky)
Zpřístupnění nejutajovanějších komunistických archivů umožnilo autorům doplnit údaje o pozadí politické vraždy jednoho z nejčestnějších československých vlastenců, diplomatů a vojenských odborníků. Hluboký záběr autorů nás formou literatury faktu sugestivně zavádí do zákulisí diplomacie, zpravodajských her i politických intrik.

Váz., fotopříloha, cena 249 Kč. Při samostatné dobírce SLEVA, celková cena dobírky 200 Kč. Při zaslání s jinou knihou dle obchodní nabídky uvedené v záhlaví webu Ostrov cena výtisku POUZE 99 Kč.

 

Objednat

 
       
 

 

 ROZEBRÁNO Antonín Benčík: Utajovaná pravda o Alexandru Dubčekovi
Život a aktivní vzdor A. Dubčeka po roce 1968, kdy byl s rodinou pronásledován, špiclován, ponižován, a také zákulisní okolnosti a další zamlčovaná fakta spojená s vývojem po listopadu 1989. Kniha získala Cenu Miroslava Ivanova za původní autorské dílo literatury faktu. Fotografická příloha.

Posíláme se slevou za 150 Kč včetně poštovného a balného. SLEVA, při samostatném zaslání cena celé dobírky jen 190 Kč. Při zaslání s jinou knihou dle výše uvedených pravidel POUZE 69 Kč!

 

Objednat

 
       

 

 NABÍDKA UKONČENA František Dostál: Fotograf žije dvakrát
Sugestivní vzpomínky předního českého fotografa Františka Dostála jsou ohlédnutím za minulostí i osobitě kritickým pohledem na společenský vývoj včetně naší současnosti. Autor je mj. poctěn zařazením do prestižního světového slovníku (Photographers Encyclopaedia International 1839 to the present) a nositelem mnoha našich i zahraničních ocenění. Knihu tištěnou na kvalitním křídovém papíru doprovází množství nejen Dostálových fotografií, ale i karikatury našich předních kreslířů.

1. vydání, váz. Při samostatné dobírce SLEVA, celková cena dobírky 270 Kč. Při zaslání s jinou knihou dle obchodní nabídky uvedené v záhlaví webu Ostrov cena výtisku POUZE 149 Kč.

Objednat

 
       

 

 ROZEBRÁNO Jiří Polák: Když králem byl swing
Krásné vyprávění nejen o slavném dirigentu a skladateli swingové éry Jaroslavu Malinovi, který jako první dal šanci i Karlu Gottovi a který v knize podobně jako další hvězdy českého swingu vzpomíná (Arnošt Kavka, Inka Zemánková, Standa Procházka, Rudolf Cortés aj.). Bohaté fotografické přílohy s mnoha unikátními snímky na křídovém papíru.

 

Váz., 199 Kč, samostatná dobírka 200 Kč, při zaslání s jinou knihou POUZE 90 Kč.

Objednat

 
       
 

 

 NABÍDKA UKONČENA Miroslav Hoffmann: Totem boha srandy
Hudebník, skladatel a zpěvák, známý především ze skupiny GREENHORNS-ZELENÁČI, napsal své vzpomínky především jako výběr veselých příběhů: z mládí, z vojny u tankového praporu za Čepičky, ze své UNIKÁTNÍ SPOLUPRÁCE S KRESLÍŘEM RYCHLÝCH ŠÍPŮ DR. JANEM FISCHEREM, z divadla Semafor (kde 2 roky zpíval), ze zákulisí vrcholového sportu (mistr republiky v odbíjené 1962), ale převážně ze zmíněné populární skupiny Zelenáči, ve které účinkuje už plných 35 let. Z té doby popisuje i spoustu legračních dobrodružství s dlouhodobými i příležitostnými spolupracovníky Zelenáčů, jako jsou Jiří Wimmer, Jarda Štercl, Petr Novotný, Ivan Mládek, Miroslav Donutil a další populární osobnosti. Skutečné příběhy ze života ve své knize citlivě proložil ukázkami „Z kroniky Zelenáčů“, což jsou převážně divácky nejúspěšnější humorné povídky a básničky, kterými autor na jevištích pravidelně prokládal muzicírování skupiny. Celá kniha je bohatě doplněna anekdotickými kolážemi, karikaturami a dosud nezveřejněnými fotografiemi Zelenáčů. Nechybí ani ukázky z bohaté sbírky autorových textů k písničkám. Své dílo charakterizuje sám autor v doslovu: „Snažil jsem se vše psát s nadhledem a s pokusem ukázat, že každou životní situaci lze řešit s humorem a vědomím, že všechno zlé je k něčemu dobré a naopak, že všechno dobré stejně jednou blbě skončí. A mezi řádky lze vyčíst, co všechno, ale hlavně kdo všechno tak trochu formoval můj život a dal mu ten pravý smysl. Ale ať už je smysl lidského života jakýkoli, sranda by v něm neměla chybět.“
Tuto knihu vydalo nakladatelství Pragoline a nabízíme ji díky mimořádné spolupráci s uvedeným nakladatelstvím. Váz., 256 stran, fotografie a kresby, cena 249 Kč, SLEVA, celá dobírka pouze 200 . Při zaslání s další jinou knihou dle uvedených pravidel účtujeme POUZE 80 Kč.

Objednat

 
       
 

 

 ROZEBRÁNO Sborník: Jestřábe, díky
Vážné i humorné vzpomínky na legendárního Jaroslava Foglara od několika generačních vln těch, kteří prošli jeho oddílem „Hoši od Bobří řeky“, a také od řady spisovatelových přátel (např. zpěvák P. Bobek, astronom J. Grygar, herec M. Šimek); doplněno fotografiemi a ilustracemi.

Váz., 159 Kč. SLEVA, prodej posledních výtisků stažených z obchodní sítě, při samostatném zaslání celá dobírka jen 190 Kč. Při zaslání s jinou knihou dle výše uvedených pravidel POUZE 49 Kč!

Objednat

 
       
 

 

 ROZEBRÁNO Jiří Zachariáš: Stoletý hoch od Bobří řeky
(Dobrodružství života a metod J. Foglara – legendy dětské zájmové činnosti)
Kniha je zatím nejhlubším a nejrozsáhlejším zpracováním daného tématu. Přináší mnoho nových unikátních nebo opomíjených faktů ze života, díla a metod spisovatele včetně neznámých či dosud nezařazených souvislostí. Autor s J. Foglarem dlouhodobě úzce spolupracoval při vedení jeho proslulého oddílu „Hoši od Bobří řeky“ a díky tomu mohl čerpat z jeho osobních zápisníků i deníkových záznamů. Dílo doprovází řada pozoruhodných dokumentů, fotografií a kreseb. Kniha byla vydána ke 100. výročí narození spisovatele Jaroslava Foglara. Tisk na křídovém papíru, šitá pevná vazba. Cena 450 Kč. Při zaslání na dobírku se neúčtuje poštovné a balné, na každý společně zaslaný druhý až pátý výtisk se uplatňuje sleva 100 Kč, další slevy při větším odběru.

Objednat

 
       
 

 

 ROZEBRÁNO Vlastislav Toman: Můj život s abc – ábíčkem
Časopis ABC, většinou čtenářů desítky let téměř něžně přezdívaný ábíčko, byl ve své době a ve své kategorii nesporně fenoménem. Statisíce někdejších čtenářů na něj vzpomínají určitě s nostalgií. Paměti spoluzakladatele a dlouholetého šéfredaktora ABC Vlastislava Tomana jsou osobitě zajímavým příspěvkem k zachování historie, připomenutím toho, jak média za totalitního režimu v dobrém i špatném ovlivňovala náš život. Zavzpomínejte s autorem na modely, kluby, minikáry, kreslené seriály a na spoustu jiných záležitostí, a nahlédněte do veřejnosti neznámého pozadí jejich vzniku včetně působení J. Foglara.

Brož., fotopříloha, 198 Kč. SLEVA, při samostatném zaslání cena celé dobírky jen 190 Kč. Při zaslání s jinou knihou dle výše uvedených pravidel POUZE 49 Kč!

Objednat

 
       
 

 

 ROZEBRÁNO Vladimír Prokop: Ilustrátor Zdeněk Burian (Monografie a soupis díla)
Nakladatelství Ostrov v roce 1995 iniciovalo a významně přispělo k realizaci výstavy uskutečněné v Muzeu hlavního města Prahy k 90. výročí narození jednoho z nejznámějších českých malířů, Zdeňka Buriana (1905–1981). Byla to také nejrozsáhlejší výstava Mistrova díla od jeho skonu. Při této příležitosti nakladatelství Ostrov vydalo první zásadní monografii o životě a díle Z. Buriana, malíře, jehož nám záviděl svět. Brož. kniha je doplněna přílohou tištěnou na křídě a obsahující rovněž barevné reprodukce.
Antikvární doprodej, při samostatném zaslání cena celé dobírky jen 240 Kč. Při zaslání s jinou knihou dle výše uvedených pravidel POUZE 90 Kč!

Objednat

 
       
 

 

 ROZEBRÁNO Eva Hochmanová–Burianová: Zdeněk Burian – Pravěk a dobrodružství (Rodinné vzpomínky)
Prodej posledních výtisků dnes i sběratelsky vyhledávaných vzpomínek dcery malíře Zdeňka Buriana, na jejichž vydání se podílely Agentura a nakl. Ostrov. Formát A4, čtyřbarevný tisk na kříd. papíru, mnoho dokumentárních fotografií a reprodukcí malířových děl. Samostatná dobírka 220 Kč. Při zaslání s jinou knihou dle pravidel uvedených v záhlaví webových stran nakl. Ostrov JEN 90 Kč.

 

Objednat